Populiariausios turinio valdymo sistemos

Turinio valdymo sistemos, arba trumpiau, TVS (angl. CMS – Content Management Systems) yra vis labiau plintantis būdas susikurti savo interneto svetainę. Dabar, norint turėti paprasčiausią tinklaraštį ar savo asmeninį tinklapį, ar netgi šiokį tokį portalą, visiškai nebūtina turėti programavimo ar dizaino įgūdžių. Suprogramuotos sistemos jau yra, visoms joms yra paruošti lengvai pakeičiami dizainų šablonai – tik imk ir naudokis, o kas dar svarbiausia, dažniausiai už tai nereikia nieko mokėti! Šiame straipsnyje pažvelgsime, kokios gi CMS yra populiariausios pastaruoju metu, tiksliau pakalbėsime apie 4 nugalėtojus: WordPress, Joomla, PHP-Nuke ir Drupal.

Ši ketveriukė yra nustatyta pagal Alexa trafiko pozicijas, jose šios turinio valdymo sistemos stipriai pranoksta konkurentus. Taigi, pradėkime:

Wordpress

http://www.wordpress.org

Ši sistema gimė ne kaip turinio valdymo sistema, o kaip vis labiau populiarėjančių „blog‘ų“ (tinklaraščių) rašymo sistema. Bet iš esmės ją galima vadinti ir CMS, kadangi pagal apibrėžimus Wordpress paskirtis ir yra – valdyti tinklapio turinį.
Wordpress yra labai patraukli dėl šių savo savybių:
– Labai greitas, lengvas ir patogus įdiegimas
– Gausybė dizaino šablonų, kuriuos labai lengva įdiegti – užtenka tiesiog sukurti katalogą serveryje
– Paprasta ir maloni administravimo sąsaja – man asmeniškai malonu rašyti straipsnius su Wordpress
– Populiari visame pasaulyje ir yra labai daug informacijos apie ją internete
– Turint programavimo įgūdžių, gana nesunkiai pritaikoma sau pagal individualius poreikius
Sistemos privalumus galima vardinti ilgai, o tiems kas dar nėra jos matęs – siūlau nueiti į wordpress.org ir tiesiog išbandyti. Ir gal kada nors jūsų tinklaraštis turės tūkstančius lankytojų.

Joomla

http://www.joomla.org

Šios sistemos istorija gana įdomi. Ji gimė iš kitos populiarios CMS – Mambo. Pastarosios sistemos kūrėjai nusprendė pasukti savu keliu, ir 2005 metais paskutinės Mambo versijos pagrindu sukūrė pirmą versiją Joomla 1.0.0, kuri beveik iš karto patraukė tūkstančių vartotojų dėmesį.
Nuo aukščiau aptarinėjamo Wordpress‘o, Joomla skiriasi savo platesniu panaudojimo spektru – ši sistema skirta ne tik tinklaraščių rašymui, bet turi funkcionalumą, kuris suteikia galimybę sukurti įvairaus tipo tinklapius – nuo savo asmeninės svetainės iki pilnaverčio portalo su krūva funkcijų. Joomla turi daug šablonų (templates) ir modulių (plugins), kurie padaro šią CMS dar patrauklesnę.

PHP-Nuke

http://phpnuke.org/

Viena „seniausių“ rinkos dalyvių, gyvuojanti nuo 2000 metų bei pastoviai esanti pirmose pozicijose ir išlankanti stabilią vartotojų auditoriją. PHP-Nuke turi visas įprastas CMS funkcijas. Kiek ankčiau buvo kalbama, kad ši sistema yra labai „skylėta“ saugumo atžvilgiu, tačiau pastarosiose versijose kūrėjai į tai atsižvelgė, ir skundų sumažėjo. Straipsnio rašymo metu paskutinė versija PHP-Nuke 8.1 nebėra nemokama, o yra kūrėjų siūloma už 12$. Žadama greitu metu išleisti 9.0 versiją, kuri, pasak kūrėjų, bus dar geresnė, tačiau gyvenimas parodys, kaip bus.

Drupal

http://drupal.org/

Pirmoji Drupal sistemos versija pasirodė 2000 metais, tad ją irgi galima laikyti CMS rinkos veterane. Kaip ir kitos CMS, turi daug papildomų modulių, kaip svarbiausius galima paminėti forumus, naujienų lentas, paveiksliukų galerijas, failų įkėlimo bei parsisiuntimo modulius ir dar begalę kitų. Straipsnio rašymo metu paskutinė sistemos versija yra Drupal 6.4.

Apibendrinimas

Kuri CMS sistema yra geriausia – pasakyti vienareikšmiškai sunku, kadangi kiekviena iš jų turi gana specifinį pritaikymą konkretiems projektams. Tačiau šiame straipsnyje trumpai apžvelgtos keturios rinkos lyderės tikrai gali būti vadinamos pilnavertėmis turinio valdymo sistemomis.

 

Šaltinis: www.skaityk.lt



Domina Wordpress interneto svetainės sukūrimas?